Odzyskiwanie wody deszczowej – czy to się opłaca? Odpowiadamy
W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zamontowanie w swoich firmach ekologicznych instalacji. Wśród nich warto wyróżnić systemy do odzyskiwania wody deszczowej. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Jak działają zbiorniki na deszczówkę?
Spis treści
Odzyskiwanie deszczówki z rynny
Woda pełni bardzo ważną funkcję w wielu zakładach przemysłowych. Nie do wszystkich zadań konieczne jest jednak zastosowanie czystej cieczy prosto z wodociągów. Czasami wystarczy deszczówka. Wykorzystuje się ją m.in. do podlewania roślin czy sprzątania terenu firmy. Deszczówka może być stosowana także do realizacji wielu procesów przemysłowych, zwłaszcza jeśli zostanie ona wstępnie oczyszczona.
Koszt wody a odzyskiwanie deszczówki
Deszczówka jest surowcem darmowym. Jedynym kosztem ponoszonym przez właściciela nieruchomości jest stworzenie sprawnie działającego systemu, który będzie pozyskiwać wodę z dachu lub rynny.
Odzyskiwanie deszczówki z rynny pozwala na ograniczenie zużycia wody pochodzącej z wodociągów. W niektórych obiektach jest to sposób na oszczędzenie nawet połowy sumy dotychczas wydawanej na wodę pozyskiwaną z kranu. W ciągu miesiąca kwota ta może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Co więcej, montaż systemu odzyskiwania wody deszczowej pozwala też na obniżenie podatków.
Przeczytaj też: Zbiorniki magazynowe – jak dobrać odpowiednie dla Twojej firmy?
Odzyskiwanie deszczówki z rynny a środowisko
Zasoby wody pitnej na świecie wciąż się pomniejszają. Z tego powodu korzystanie z systemów odzyskujących deszczówkę jest opłacalne nie tylko pod względem finansowym. Taki krok pozwala na oszczędzenie stale degradowanego środowiska.
Inne korzyści płynące z odzyskiwania deszczówki
Zastosowanie systemów odzyskiwania deszczówki przynosi również wiele innych korzyści. Obecnie stawia się na ciasną i szczelną zabudowę przestrzeni. W miastach brakuje terenów zielonych z odkrytą glebą, przez którą woda mogłaby wsiąkać głęboko w ziemię i zasilać wody gruntowe. Oznacza to, że spływająca deszczówka znacznie szybciej zapełnia zbiorniki retencyjne i systemy drenażowe. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem może być zwiększenie popularności systemów odzyskiwania wody deszczowej.
Odzyskiwanie deszczówki w obiektach firmowych
W gospodarstwach domowych woda jest wykorzystywana do wykonywania podstawowych prac porządkowych i dbania o roślinność. Więcej zastosowań znajduje ona w przemyśle. Na montaż zbiorników na deszczówkę decyduje się wielu właścicieli przedsiębiorstw. Na terenach firmowych często znajdują się liczne zabudowania, a więc powierzchnia, z którą można zbierać deszczówkę, jest stosunkowo duża.
W zakładach przemysłowych deszczówka może być wykorzystywana do:
- chłodzenia maszyn i wież chłodniczych,
- produkcji betonu i innych surowców niespożywczych,
- nawadniania powierzchni zielonych wokół budynków,
- spłukiwania,
- prac porządkowych na terenie zakładu przemysłowego.
Woda deszczowa może być też gromadzona w zbiornikach w celu zabezpieczenia jej zasobów na wypadek awarii. Jeśli dojdzie do przestoju w pracy wodociągów, przedsiębiorstwo wciąż może działać bez większych przerw. Właściciele firm decydują się zwykle na montaż betonowych zbiorników podziemnych, które nie zajmują dodatkowego miejsca na powierzchni, a jednocześnie pozwalają na magazynowanie dużej ilości wody.
To może być dla Ciebie interesujące: Przemysłowe zbiorniki na wodę – przepisy, normy, zastosowanie
Oczyszczanie wody deszczowej
W przedsiębiorstwach często korzysta się też z rozbudowanych systemów oczyszczających wodę deszczową. Pozwalają one na rozszerzenie zastosowania tej cieczy. Czysta woda może być wykorzystywana w wielu procesach przemysłowych – do mycia, mieszania substancji, chłodzenia czy nawet cięcia. Na skalę przemysłową stosowanie deszczówki niesie oszczędność w setkach, a nawet tysiącach złotych miesięcznie.
Czy odzyskiwanie wody deszczowej się opłaca?
Odzyskiwanie wody deszczowej jest opłacalnym krokiem. Koszt budowy systemu zwykle wynosi do kilkunastu tysięcy złotych, jednak zwraca się on stosunkowo szybko. Można to łatwo zaobserwować po przeanalizowaniu wysokości rachunków za wodę – zainwestowanie w system gromadzący deszczówkę pozwala zmniejszyć jej koszty nawet o połowę, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w zakładach przemysłowych.
System odzyskiwania wody deszczowej jest opłacalnym rozwiązaniem również ze względu na środowisko. Z tego powodu jego montaż jest objęty różnymi dofinansowaniami. Pozwalają one na znaczne zmniejszenie kosztów inwestycji. Co więcej, osoby korzystające z takich instalacji mogą skorzystać również z ulg podatkowych. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i prywatnych użytkowników.
Dowiedz się: Od czego zależy cena zbiornika na deszczówkę?
Szukasz sprawdzonych zbiorników do odzyskiwania wody deszczowej? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu!