Jak zbierać deszczówkę na działce z wykorzystaniem zbiornika?
Bujna roślinność w ogrodzie lub na działce cieszy oko i stwarza niesamowitą atmosferę. Na utrzymanie jej w nienagannej kondycji trzeba jednak zużyć tysiące litrów wody rocznie, co nie jest tanie. Problem wysokich rachunków za wodę pomoże Ci ograniczyć zbieranie deszczówki. To wcale nie jest trudne, a do dyspozycji masz wiele rozwiązań. Jakie są więc najlepsze sposoby na zbieranie deszczówki na działce?
Spis treści
Jakie korzyści daje zbieranie deszczówki?
Regularne zbieranie deszczówki i wykorzystywanie jej do prac w ogrodzie lub w gospodarstwie domowym może przynieść sporo korzyści i planecie, i Tobie. Nie wymaga przy tym dużych nakładów finansowych ani wysiłku.
Co osiągniesz, jeśli zdecydujesz się na zbieranie deszczówki na działce?
- Znacznie ograniczysz zużycie wody pitnej;
- zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie, jeśli użyjesz deszczówki do podlewania ogrodu, mycia samochodu albo prac porządkowych;
- pozbędziesz się problemów z odprowadzeniem wody z terenu działki;
- zapobiegniesz podtopieniom fundamentów budynku nawet podczas wyjątkowo intensywnych ulew.
Skorzystają na tym także Twoje rośliny, dla których woda deszczowa jest znacznie bardziej odżywcza niż woda wodociągowa. Nie dość, że nie jest zanieczyszczona chlorem i innymi szkodliwymi substancjami, to jeszcze ma korzystne dla roślin pH (5,5–6,5). Dzięki temu łatwiej ją absorbują i szybciej rosną.
Przeczytaj także: Podziemne zbiorniki na deszczówkę – jakie są ich zalety?
Jak zbierać deszczówkę na działce?
Sprawna instalacja do zbierania wody deszczowej nie musi być ani droga, ani skomplikowana. Niekiedy wystarczy do tego zwykła drewniana beczka podstawiona pod rynnę. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by maksymalnie wykorzystać wodę opadową i zaoszczędzić jeszcze więcej, musisz rozważyć także bardziej zaawansowane systemy.
W co zbierać deszczówkę? Masz kilka możliwości.
- Łapacz wody – jest to jeden z najtańszych i najprostszych sposobów na odzyskiwanie deszczówki z rynny. Urządzenie zamontowane na pionowej rurze spustowej sprawnie odprowadza wodę z rynny do podstawionego zbiornika. Umożliwia też sterowanie jej przepływem. Wyposażone są w klapkę, którą należy zamknąć tuż po napełnieniu się zbiornika. Zapobiega to rozlewaniu wody.
- Automatyczny łapacz wody – to udoskonalona wersja poprzedniego urządzenia. Tego rodzaju łapacz po napełnieniu się zbiornika na wodę samodzielnie przekierowuje strumień do rury spustowej.
- Gotowe systemy odzyskiwania wody deszczowej z betonu lub tworzywa sztucznego – są one na stałe podłączone do rynny i często wyposażone również w system filtracji i dystrybucji wody. Ich zaletą są duże gabaryty i nieprzepuszczające światła słonecznego ściany, przez co pozwalają skutecznie magazynować wodę.
- Podziemne zbiorniki do zbierania deszczówki – pozwalają zbierać deszczówkę na działce nie tylko z rynny, ale również z powierzchni płaskich.
Najkorzystniejsza jest opcja ostatnia, choć oczywiście nie sprawdzi się w każdym przypadku. Podziemne zbiorniki do zbierania deszczówki najwięcej korzyści przyniosą osobom, które posiadają działki o dużej powierzchni i mieszkają w miejscu o dużej ilości rocznych opadów.
Odzyskana woda deszczowa może być przechowywana przez bardzo długi czas. Niskie temperatury gruntu oraz odcięcie od światła słonecznego sprawiają, że nie traci ona swoich walorów. Przez to nie musisz zużywać jej od razu. Możesz wykorzystać ją dopiero w okresie suszy.
Mało tego – zbiorniki podziemne możesz wyposażyć w system doprowadzający wodę do domu. Pozwoli Ci to wykorzystać deszczówkę także do sprzątania, spłukiwania toalety czy prania.
Na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz zbierać deszczówkę na działce?
Woda deszczowa, która jest nieodpowiednio zabezpieczona szybko, straci swoje właściwości, a wręcz stanie się niebezpieczna. Brak pokrywy lub zbyt długie przechowywanie jej w nieodpowiednim zbiorniku wystawionym na działanie warunków atmosferycznych szybko spowoduje rozwój glonów i innych drobnoustrojów.
Zadbaj więc o odpowiednie zabezpieczenie zbiornika. Możesz również kupić prostą beczkę z kranikiem, który ułatwi Ci nalewanie wody do konewki lub innego naczynia.
Pamiętaj też, że nie każdy rodzaj pokrycia pozwala na zbieranie deszczówki z dachu. Dotyczy to w szczególności azbestu. Mimo że trudno w to uwierzyć, to wciąż można spotkać się z tym szkodliwym materiałem, zwłaszcza w starych altankach działkowych. Przed zamontowaniem systemu do zbierania wody deszczowej jak najszybciej pozbądź się tego materiału. Skonsultuj się też z monterem instalacji do odzyskiwania deszczówki i dowiedz się, które materiały dachowe mogą zanieczyszczać wodę. Najmniejszy wpływ na jakość wody ma łupek mineralny lub dachówka ceramiczna.
Podobnie nie każdy zbiornik będzie odpowiedni do odzyskiwania wody deszczowej. Unikaj tych wykonanych z metalu, ponieważ stanowią one duże ryzyko zatrucia wody, jeśli wejdą w reakcję z kwasami obecnymi w deszczówce. Drewniane beczki również nie są najlepszym wyborem. W tym przypadku największy problem stanowią substancje do impregnowania surowca. Co prawda nie zawsze są one toksyczne, ale wciąż nie pozostają bez wpływu na organizmy żywe.
Większości tych problemów unikniesz, jeśli zainwestujesz w gotowy system zbierania deszczówki. Takie instalacje ułatwiają nie tylko gromadzenie wody, ale i jej dystrybucję. Nie są przy tym problematyczne lub drogie w użytkowaniu. Wymagają jedynie okresowej konserwacji w czasie, w którym nie zbierasz wody deszczowej, najczęściej raz w roku.
Nie wiesz, który sposób na zbieranie deszczówki sprawdzi się najlepiej? Skontaktuj się z nami, a my chętnie pomożemy Ci wybrać ten odpowiedni!