Podziemne zbiorniki na deszczówkę – jakie są ich zalety?
Współczynnik retencji wody w Polsce wzrasta z dnia na dzień. Najbardziej przyczyniła się do tego dostępność rządowych dopłat do inwestycji. Duże znaczenie ma również coraz szersza oferta producentów zbiorników na deszczówkę – podziemnych i naziemnych. Dzięki temu można bez problemu dopasować zbiornik do swojego zapotrzebowania, możliwości zbierania wody deszczowej oraz warunków architektonicznych działki. Największy potencjał wykazują zbiorniki na deszczówkę podziemne. Co sprawia, że jest to najwygodniejsza i najbardziej ekonomiczna opcja?
Spis treści
Jakie są największe zalety podziemnych zbiorników na deszczówkę?
Podziemny zbiornik retencyjny na deszczówkę służy przede wszystkim poprawie retencji na działce. Zwykle decydują się na niego osoby, które mają już doświadczenie ze zbieraniem deszczówki, ale do tej pory robiły to bardziej hobbystyczny niż w celu maksymalnego ograniczenia zużycia wody deszczowej. Ze względu jednak na duże możliwości retencyjne – powierzchnię dachów i utwardzanych nawierzchni na posesji – chcą zoptymalizować ten proces.
Innym równie popularnym powodem instalacji podziemnego zbiornika na deszczówkę jest chęć uniknięcia obowiązku odprowadzenia podatku od deszczu. Dlaczego jednak to właśnie podziemne zbiorniki na deszczówkę wydają się najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach? Odpowiedź jest prosta: ponieważ dają największe możliwości zarówno zbierania, jak i wykorzystania wody deszczowej.
Zalety zbiorników na deszczówkę podziemnych (najczęściej betonowych) to:
- bardzo duża pojemność i możliwość szeregowego łączenia kilku zbiorników;
- wytrzymałość na napór ziemi oraz wypieranie przez wody gruntowe;
- możliwość instalacji zbiornika w niemal każdym miejscu na posesji (także pod innymi konstrukcjami);
- możliwość instalacji bardzo dużego zbiornika na małej działce;
- estetyczny wygląd;
- dobre warunki do przechowywania deszczówki – w podziemnych zbiornikach na deszczówkę woda się nie psuje;
- możliwość łatwego podłączenia zbiornika do domowego systemu wodno-kanalizacyjnego;
- niskie koszty późniejszej eksploatacji zbiornika;
- bezobsługowość;
- możliwość zamontowania różnorodnych systemów rozsączających;
- możliwość zbierania wody także z gruntu.
Zachętą do przeprowadzenia właśnie takiej inwestycji może być również stosunkowo niska cena betonowych zbiorników na deszczówkę. Niestety, zbiorniki na deszczówkę z tworzywa sztucznego są już kilkukrotnie droższe. Nie jest to wielka niedogodność, jeśli nie zależy Ci na błyskawicznym montażu. W rzeczywistości to zbiorniki betonowe lepiej sprawdzają się w konstrukcjach podziemnych, ponieważ są trwalsze i znoszą nawet bardzo duży nacisk.
Gdzie wykorzystać wodę deszczową ze zbiornika podziemnego?
Zgromadzoną wodę deszczową możesz wykorzystać do wielu celów. Nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Niewątpliwą zaletą podziemnych zbiorników na deszczówkę jest to, że można je łatwo podłączyć do domowej sieci wodociągowej. Co prawda nie nadaje się ona do celów spożywczych (nawet do płukania warzyw i owoców), ale możesz ją wykorzystać do prania, sprzątania czy spłukiwania toalety. Według niektórych wyliczeń przyczynia się to do obniżenia wysokości rachunków za wodę nawet o połowę.
Musisz jednak pamiętać, że zbiornik nie może być połączony bezpośrednio z siecią domową. Mimo że ryzyko rozwoju glonów i bakterii w podziemnym zbiorniku na deszczówkę jest niewielkie, woda musi być oczyszczona, zanim trafi do Twojego domu. Konieczna jest więc instalacja systemu filtrującego i pompy wodnej. Potrzebny jest również system rozsączający, poprzez który odprowadzany jest nadmiar wody. W przypadku nadziemnych instalacji retencyjnych przepełnienie się zbiornika mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia.
Zbiornik na deszczówkę – pozwolenie czy zgłoszenie?
Polskie prawo wciąż niejednoznacznie kwalifikuje budowę podziemnego zbiornika na wodę deszczową. Przede wszystkim brakuje w nim przepisów niepodlegających luźnej interpretacji. Zbiornik nie jest też wyszczególniony w katalogu konstrukcji, które zgodnie z ustawą Prawo Budowlane nie wymagają wcześniejszego pozwolenia na budowę.
Z tego powodu konieczność uzyskania pozwolenia na budowę podziemnego zbiornika na deszczówkę zależy od interpretacji organu uprawnionego do wydania stosownego dokumentu. Przed rozpoczęciem budowy warto więc zasięgnąć porady w Starostwie i dowiedzieć się, jakie praktyki obowiązują w danej miejscowości. Może okazać się, że wystarczy tylko zgłosić ten fakt przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę – na co zwracać uwagę?
Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę nie jest tak prosty, jak w przypadku zbiorników naziemnych. Nie wystarczy tylko podłączyć go do rynny. Konieczne jest zrobienie dokładnego projektu, który uwzględniałby rozmieszczenie elementów infrastruktury i mediów. Sama instalacja również może być czasochłonna i nie zawsze możliwa do samodzielnego wykonania. Wszystko to generuje dodatkowe koszty.
Przeczytaj także: Zbiornik na deszczówkę – jak go prawidłowo zainstalować?
Wysoka trwałość podziemnych zbiorników na deszczówkę wynagradza niedogodności związane z ich instalacją. Aby jednak mieć pewność, że konstrukcja spełni swoje zadanie i zachowa wieloletnią funkcjonalność, warto:
- wybrać zbiornik od sprawdzonego producenta;
- zlecić montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę wyspecjalizowanej firmie;
- dobrze przemyśleć możliwości zbierania i wykorzystania deszczówki i wybrać zbiornik o odpowiedniej pojemności (nie warto kupować zbiornika „na zapas”);
- dobrze zaplanować rozmieszczenie elementów podziemnych.
Możesz ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż dowolnego zbiornika na deszczówkę. W ramach programu „Moja woda” otrzymasz zwrot aż 80% wydatków, ale w kwocie nie większej niż 5 000 zł. Mimo wszystko program ten pozwoli Ci znacząco zmniejszyć wydatki poniesione w związku z budową podziemnych zbiorników retencyjnych na deszczówkę. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!