Zbiornik na deszczówkę czy studnia – co jest bardziej praktyczne?
Tempo odnawiania się zasobów wody pitnej jest wolniejsze niż wzrost zapotrzebowania na nią. To cenny surowiec, którego nie warto marnować na czynności takie jak podlewanie ogrodu, sprzątanie, a nawet spłukiwanie toalety. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się przydomowe zbiorniki na deszczówkę. Instalacje te nie są drogie. Pozwalają gromadzić i w bezpieczny sposób przechowywać nawet kilkadziesiąt tysięcy wody deszczowej. Czy jednak są one wydajniejsze niż studnia? I czy dają większe możliwości wykorzystania? Zobacz w dalszej części artykułu.
Spis treści
Jakie są największe zalety zbiornika na deszczówkę?
Zbiorniki na deszczówkę naziemne i podziemne to bardzo wygodna opcja dla niemal każdego. Tego rodzaju konstrukcje dostępne są w wielu wariantach i rozmiarach. Sprawdzą się więc gdy chcesz zbierać wodę do podlewania małego przydomowego ogródka, ale również, gdy zechcesz zasilić deszczówką swoją domową sieć wodnokanalizacyjną.
W zależności od wybranego modelu zbiornik na deszczówkę pozwala Ci niemal dowolnie kontrolować wydatki ponoszone na wodę wodociągową. W sytuacji, gdy zdecydujesz się na duży zbiornik na deszczówkę – 20000 l lub więcej – oszczędności mogą być naprawdę ogromne. Wybór takiego rozwiązania zapewni Ci dużą niezależność od zewnętrznych dostaw wody, zwłaszcza w okresie suszy.
Ponadto zbiorniki na deszczówkę umożliwiają Ci zróżnicowanie wykorzystania darmowej wody w wygodny sposób. Dobrze współpracują z wieloma zewnętrznymi systemami uzdatniania i dystrybucji wody, w tym:
- system pomp, dzięki któremu możesz wygodnie doprowadzić wodę do zewnętrznej lub wewnętrznej instalacji wodociągowej w domu;
- systemy rozsączające wodę do gruntu;
- filtry i syfony;
- systemy automatycznego sterowania.
Zbiorniki na deszczówkę nie są przy tym systemami skomplikowanymi. Nie licząc prac konserwacyjnych, są właściwie bezobsługowe i łatwe w instalacji (choć ta może być czasochłonna ze względu na duże gabaryty i wagę zbiornika).
Sprawdź również: Zbiornik na deszczówkę – jak go prawidłowo zainstalować?
Zbiornik na deszczówkę czy studnia głębinowa – które z tych rozwiązań jest łatwiejsze do wykonania?
Praktycznym i bardzo ekologicznym sposobem uniezależnienia się od zasobów wodociągowych jest wykopanie studni głębinowej na terenie swojej posesji. Można to zrobić bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenia tego faktu w starostwie. Studnię tę również można podłączyć o domowej sieci wodociągowej i z powodzeniem wykorzystywać zasoby wodne do celów gospodarczych.
Współcześnie nie jest to jednak rozwiązanie zbyt popularne. Po części wynika to z niewiedzy. Niewiele osób wie, że może bezpłatnie korzystać ze źródła wody znajdującego się pod powierzchnią ich działki.
Za wyborem zbiornika na deszczówkę zamiast studni przemawiają również względy praktyczne. Budowa studni jest nie tylko znacznie droższa, ale też obwarowana licznymi przepisami. Te jasno określają, że:
- pobór wody nie może przekraczać 5 m3 na dobę – to dużo, bo aż 5000 l, ale nie na tyle, aby wysokie koszty inwestycji początkowej zwróciły się w krótkim czasie;
- głębokość odwiertu nie może być większa niż 30 m, jeśli nie chcesz starać się o pozwolenie wodnoprawne;
- studnia głębinowa nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, 15 metrów od szamba i budynków gospodarskich.
Niestety, cena takiego przedsięwzięcia również nie zachęca. Za jeden metr wykonania studni głębinowej musisz zapłacić 300–400 złotych za robociznę i materiały. Może więc kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych (plus przygotowanie gruntu, badania geologiczne, projekty i wykonanie dodatkowych instalacji).
W sprzyjających warunkach możliwe jest uzyskanie dotacji ARiMR w wysokości do 50% poniesionych kosztów, ale nie jest to dopłata pewna (nie otrzymasz jej zawsze, jeśli spełnisz określone warunki) i wydawana jest okresowo. To inaczej niż w przypadku programu „Moja woda”, w ramach którego możesz otrzymać refundację aż 80% kosztów zakupu i montażu zbiornika na deszczówkę podziemnego lub nadziemnego.
Czym jest studnia chłonna na deszczówkę i jakie korzyści może Ci przynieść?
Trzecią opcją pozwalającą na korzystanie z darmowych zasobów wodnych jest wybudowanie studni chłonnej na deszczówkę. W tym wkopywanym w ziemię zbiorniku gromadzi się wodę deszczową, a następnie nawadnia nią grunty za pomocą systemu rozsączającego. Studnię na deszczówkę można więc nazwać kompromisem pomiędzy zbiornikiem na deszczówkę a studnią głębinową. Ta podziemna budowla pozwoli Ci wygodnie i bezobsługowo nawadniać glebę na swojej posesji. Nie podłączysz jej jednak do domowej instalacji wodnej, a przez to nie wykorzystasz do prac gospodarczych czy do spłukiwania toalety.
Wśród walorów studni chłonnej do odprowadzania deszczówki należy wymienić stosunkowo prosty montaż oraz niewielkie koszty prac w porównaniu do dwóch poprzednich wariantów. Niestety, tego rodzaju studnia nie jest też pozbawiona wad. Problematyczne mogą być:
- niewielkie rozmiary studni – nie może być wkopana w ziemię na nie więcej niż 1 m w przypadku zbiorników z tworzywa sztucznego oraz 3 m w przypadku betonowych zbiorników na deszczówkę;
- zastosowanie raczej na małych działkach;
- konieczność wykonania badań gruntu przed zamontowaniem studni na deszczówkę – systemy rozsączające nie znajdują zastosowania w glebie gliniastej;
- konieczność ulokowania studni chłonnej na deszczówkę przynajmniej 30 m od najbliższej studni wodociągowej, 2 m od budynków oraz 3,5 m od granicy działek sąsiednich.
Na szczęście studnia chłonna na deszczówkę nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosisz ten fakt w lokalnym starostwie lub urzędzie gminy. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz odmowy, możesz rozpocząć montaż.
Można uznać, że studnia chłonna do odprowadzania deszczówki jest najlepszą alternatywą dla niewielkich naziemnych zbiorników na deszczówkę. Taka inwestycja będzie korzystna, jeśli wodę zbierasz tylko do podlewania ogrodu. W tej sytuacji nie musisz od razu zużywać całej zużytej wody, zanim powstaną na niej glony.
Zastanawiasz się, które z przedstawionych rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze? Podpowiemy Ci takie, które pozwoli Ci wykorzystać cały potencjał opadowy na Twoim terenie! Skontaktuj się z nami!